Kaip išsirinkti japonišką peilį

Japoniški peiliai yra žinomi dėl savo aukštos kokybės, išskirtinio dizaino ir meistriškumo. Tačiau pasirinkti tinkamą japonišką peilį gali būti iššūkis, ypač jei esate naujokas virtuvėje arba neturite patirties su šiais peiliais. Štai keletas patarimų, kaip pasirinkti tinkamą japonišką peilį, kuris atitiks jūsų poreikius ir lūkesčius.

1. Susipažinkite su skirtingais peilio tipais

Įsigyjus japonišką peilį, labai svarbu naudoti jį pagal jo paskirtį. Pavyzdžiui, Deba peilį reiktų naudoti tik žuviai pjaustyti, Takohiki - žalios žuvies blokams, Grasuki - paukštienai / raudonai mėsai, Nakiri - daržovėms ir pan. Nors visų minėtų japoniškų peilių rūšys gali atlikti aštrius pjūvius, jų ašmenų formos tarnauja tik tam tikriems tikslams. Naudodami juos ne pagal paskirtį, naudotojui nėra patogu judinti rankas, galima net sugadinti peilio ašmenis. Pavyzdžiui, naudoti Takohiki daržovėms pjaustyti gali būti labai sudėtinga dėl per didelio ašmenų ilgio. Tad prieš išsirenkant japonišką peilį, svarbu žinoti kokios paskirties peilio ieškote. Norėdami plačiau susipažinti su Japoniškais peiliais, perskaitykite mūsų straipsnį: Japoniškų peilių rūšys“.

2. Atkreipkite dėmesį iš kokių medžiagų pagamintas peilis

Japoniški peiliai gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų, tačiau nerūdijantis plienas yra labai populiari medžiaga, nes jis yra tvirtas, ilgaamžis ir lengvai priežiūrai. Be to, jie gali būti pagaminti iš įvairių plieno sluoksnių, suteikiant peiliui unikalų ir estetiškai prabangų dizainą. Pagaminti iš nerūdijančio plieno medžiagų peiliai nereikalauja per daug priežiūros, nes pats peilis ilgą laiką gali išlaikyti ašmenų aštrumą. Jie taip pat atsparūs korozijai, kuri yra viena iš pagrindinių peilių problemų. 

3. Peilio rankena

Peilio rankena yra labai svarbi, nes ji turi užtikrinti patogų ir saugų peilio laikymą bei naudojimą. Prieš įsigyjant peilį, atkreipkite dėmesį į rankenos formą bei kokybę. Tik patogiai laikomi peiliai padeda rankomis atlikti tikslius pjūvius. Nežinant, kokia rankena yra patogesnė, didesnių rankų savininkams reikėtų rinktis didesnes rankenas, o mažesnių rankų savininkams – mažesnes peilių rankenas. Taip išvengiama nepatogios pirštų padėties, dėl kurios gali būti netinkamai elgiamasi su peiliu.

4. Peilio svoris

Bendras peilio svoris taip pat yra didelis veiksnys, kuris nulemia, kaip patogu bus dirbti su peiliu. Daugelis vartotojų renkasi lengvus peilius, nes juos paprasčiau valyti, lengviau išlaikyti jų balansą, ilgiau dirbant su lengvu peiliu išvengiama rankų nuovargio. Japoniški peiliai dažnai turi tobulą svorio balansą tarp ašmenų ir rankenos, kuris suteikia optimalų naudojimosi patogumą ir valdymą.

5. Peilio geležtė

Rankantis peilį svarbu įvertinti peilio geležtės kietumą. Peilio geležtės kietumui matuoti naudojamas durometras ir vienetas Rockwell C (HRC). Paprastai peiliai yra nuo 53 iki 62 HRC. Mažesnis skaičius reiškia minkštesnį plieną. Peilį su minkštu plienu lengviau pagaląsti, tačiau tai taip pat reiškia, kad jis greičiau praranda aštrumą. Japoniški peiliai garsėja savo geležtėmis, kurios yra itin aštrios ir ilgai išlaikančios aštrumą.