Japoniškų peilių rūšys

Egzistuoja daugybė japoniškų peilių tipų. Laikytina, kad patys universaliausi ir todėl bene patys populiariausi japoniški peiliai yra gyuto, santoku ir petty, taip pat Japonijoje populiarūs yanagiba, deba ir nakiri.

Santoku – yra universalus peilis, populiarus Vakarų virtuvėse, juo tinka doroti tiek mėsą ir žuvį, tiek daržoves. Santoku dažniausiai naudojami pjaustymui, smulkinimui ir kapojimui. Dėl savo tikslaus krašto Santoku peiliai ypač tinkami ploniems daržovių ir mėsos griežinėliams pjaustyti. Dėl plačių ašmenų, taip pat naudojami norint „semti“ maistą nuo pjaustymo lentos ir perkelti į keptuvę ar kitą patiekalą. Žodžio „Santoku“ reikšmė aiškiai paaiškina, kam jis geriausiai tinka: „trims dorybėms“ arba „trims panaudojimo galimybėms“ – pjaustymui, smulkinimui ir kapojimui. Jis puikiai atlieka visus šiuos darbus, tačiau netinka pjaustyti didelių mėsos kaulų, pjaustyti duoną ir atlikti tikslius darbus (pvz., lupti, skusti). Santoku peiliai ypač tinka pjaustant labai plonus maisto gabalėlius, o tai pagerina bendrą pagamintų patiekalų estetiką.
Geriausiai naudoti: mėsos pjaustymui, sūrio pjaustymui, vaisių, daržovių ir riešutų pjaustymui, smulkinimui arba kapojimui, mėsos arba žolelių kapojimui, dėl plačių ašmenų maisto nuėmimui nuo pjaustymo lentos, smulkių griežinėlių formavimui, ypač naudojamas daržovėms ir jūros gėrybėms.
Kadangi Santoku peilis yra šiek tiek trumpesnis nei šefo peilis ir turi vientisą rankenos dizainą, jis puikiai tinka net ir tiems, kurių rankos yra mažos.

Gyuto – peiliai, kaip ir Santoku, dėl savo ašmenų formos ir tvirtumo gali būti naudojami įvairiems tikslams. Gyuto peilis laikomas identišku vakarietiškam šefo peiliui, todėl dauguma vakariečių jį labiausiai mėgsta. Be to, dėl jo dydžio jis vadinamas jautienos kardu arba karvių peiliu.
Gyuto yra japoniška klasikinio vakarietiško šefo peilio versija. Tai tikras universalus peilis, galintis atlikti daugybę užduočių, gali būti naudojamas įvairiems pjaustymo būdams ir juo tinka pjaustyti didžiąją dalį mėsos, žuvies, daržovių ir vaisių.

Smailus Gyuto ašmenų priekis tinka tiksliai pjauti arba dirbti ankštose vietose. Palyginti plokščia ašmenų galinė dalis puikiai tinka „smulkinti uolienas“ (technika, kai maistas pjaustomas, smulkinamas arba kapojamas, pjovimo metu siūbuojant peilio kraštą nuo priekio iki galo). Be to, jis yra pakankamai aukštas, todėl juo lengva „kapoti“ ašmenų viduriu arba galu. Galiausiai, bet kurią šio peilio ašmenų dalį galima panaudoti pjovimui „stumti-traukti“.
Japoniško Gyuto ašmenys paprastai yra plonesni ir lengvesni nei vakarietiško „šefo peilio“, o Gyuto pusiausvyros taškas yra šiek tiek toliau link galo. Šių savybių derinys leidžia Gyuto naudoti greitais judesiais bei pjaustyti išlaikant tikslumą.
„Gyuto“ paprastai yra nuo 180 mm iki 300 mm ilgio ašmenų, nors jie gali būti net 360 mm ilgio. Namų virėjams dažnai rekomenduojami dydžiai nuo 180 mm iki 210 mm, o 240 mm ir 270 mm dydžius dažnai renkasi rimti mėgėjai ir profesionalūs virėjai.

Petty – mažas universalus peilis vaisiams, smulkių daržovių lupimui ir pjaustymui. Kompaktiškas, gerai valdomas smulkusis peilis yra tinkamo dizaino vaisiams lupti, įvairaus maisto ruošimui ir tiksliems darbams.
Profesionalių vakarietiškų virtuvių pagrindas – Petty peilis yra nedidelis bendrosios paskirties peilis, naudojamas vaisiams ir daržovėms lupti, formuoti ir pjaustyti, žolelėms pjaustyti ir garnyrams gaminti. Dėl kompaktiško dydžio ir santykinai siaurų ašmenų peilis yra labai judrus ir lengvai valdomas, idealiai tinkantis tiksliam pjūviui.
Smulkiųjų peilių ašmenų ilgis paprastai yra nuo 120 mm iki 180 mm, o jų dydis yra didesnis nei pjaustymo peilių, bet mažesnis nei panašios formos Gyuto. Kai kuriems pradedantiesiems smulkieji peiliai Petty atrodo mažiau bauginantys nei didesni Gyuto.

Yanagiba – yra skirti naudoti žuvies gabaliukams, naudojamiems sashimi. Ilgas ir plonas peilis leidžia lengvai įsiskverbti į žuvį, todėl pjovimas atliekamas greičiau ir tiksliau.

Deba peilis puikiai tinka žuvims nukaulinti, išdarinėti ir skaldyti.

Nakiri peilis yra vienas iš dažniausiai naudojamų japoniškų peilių, esančių beveik bet kuriame namų ūkyje. Juo patogu pjaustyti ir smulkinti mažas ir dideles daržoves.